Neil Gaiman

Neil Gaiman a kortárs fantasy és science fiction irodalom egyik legmeghatározóbb szerzője, aki az Amerikai istenek című regény és a kultikus Sandman-képregények nyomán vált világszerte ismertté. Az oldal alján olvasható hosszabb leírás a szerzőről.

Sosehol
Rendelhető
Neil Gaiman
Elveszett próféciák
Rendelhető
Terry Pratchett, Neil Gaiman
Csillagpor
Rendelhető
Neil Gaiman
AKCIÓ
Marvel 1602
Rendelhető
Neil Gaiman
Anansi fiúk
Rendelhető
Neil Gaiman
Köztesvilág: Az örökkévalóság kereke
Rendelhető
Neil Gaiman
A sorozat 3. része
Szerencsére a tej
Előjegyezhető
Sosehol + Marvel 1602
Rendelhető
1 - 21 / 21 termék

Leírás

Niel Gaiman


Kicsoda Neil Gaiman?


Neil Gaiman, teljes nevén Neil Richard MacKinnon Gaiman angol Eisner-, Hugo-, Nebula- és Bram Stoker-díjas fantasy és science fiction író, képregényművész, költő, forgatókönyvíró. Számos kultikus alkotást köszönhettünk neki az elmúlt évek alatt. Bár elsősorban fantasy, sci-fi és horror könyvek, képregények kerültek ki a keze közül, írói pályafutása során más irodalmi műfajokba is belekóstolt, többek között a horrorba, így igen sokoldalú szerzőnek tekinthető. Legnépszerűbb alkotásai közé tartozik a The Sandman, magyarul A Homokember című képregénysorozat, és az Amerikai istenek című dark fantasy regénye (American Gods), amely Hugo-, Nebula-, Locus- és Bram Stoker-díjat nyert. Továbbá említésre méltó még a Csillagpor (Stardust), A temető könyve (The Graveyard Book), valamint a Coraline című ifjúsági horror/fantasy regénye, amely 2022-ben Bram Stoker díjat, 2003-ban pedig Nebula-díjat és Hugo-díjat kapott az év legjobb kisregényeként.


Neil Gaiman élete és munkássága


Neil Gaiman 1960. november 10-án látta meg a napvilágot az angliai Hampshire-ben, egy lengyel-zsidó és kelet-európai zsidó származású család gyermekeként. A dédszülők még 1914 előtt, az első világháború kitörésének hajnalán emigráltak Belgiumból az Egyesült Királyságba, ahol a dédapa végül letelepedett és megnyitotta saját élelmiszerboltját. Neil Gaiman édesapja, David Bernard Gaiman szintén egy élelmiszerüzletlánc tagjaként kereste a kenyerét, míg az édesanya, Sheila Gaiman (leánykori nevén Sheila Goldman) gyógyszerészként dolgozott. A szülők egy ideig Portchester mellett, Hampshire-ben nevelték gyermekeiket, Neilt, valamint két lánytestvérét Claire-t és Lizzy-t, majd 1965-ben Nyugat-Sussexbe költöztek, ahol a szülők a Saint Hill Manor szcientológia központban kezdtek dianetikát tanulni - a szellemi egészség modern tudományát.


Neil a legtöbb gyermekhez képest már egészen fiatal korában, négy évesen megtanult olvasni. Ehhez a különleges képességhez nagymértékben hozzájárult a könyvek iránti szeretete, valamint a világ iránti kíváncsisága és nyitottsága. Saját bevallása szerint az olvasás örömöt csempészett a mindennapjaiba és elfeledtette vele a gyakran érzett magányát. Gaiman eképpen nyilatkozott: ,,Olvasó voltam. Imádtam olvasni, örömet okozott számomra. Az iskolában különösen jó voltam a legtöbb tárgyból, ám ez nem holmi emberfeletti képességnek volt köszönhető, hanem annak, hogy már az első tanítási napon kiosztották a kötelező olvasmányokat, tankönyveket, amiket rövid időn belül, egytől-egyig elolvastam. Lényegében mindig tudtam, mi fog történni.”


Gaiman tehát rendszeresen és sokat olvasott. Ifjú korában különösen nagy benyomást tett rá a legendás nyelvész és fantasy mesemondó, J. R. R. Tolkien A Gyűrűk Ura című regényciklusa, melynek első két részét sikeresen kikölcsönözte az iskolai könyvtárból, a harmadikat pedig egy versenyen megnyerte. Tíz éves kora körül Gaiman szinte felfalta az 1930-1960-as években hatalmas népszerűségnek örvendő Dennis Yeats Wheatley thriller és okkultista novelláit. Tizenhét évesen ismerkedett meg Clive Staples Lewis Narnia krónikái című könyvsorozattal, amelyről ódánkat zengett, annyira lenyűgözte a története és a stílusa. Gaiman Egy másik gyermekkori kedvence volt az Alíz Csodaországban, Lewis Carroll tollából, amelyet olyan sokszor olvasott, hogy már kívülről tudta a teljes szövegét.


A képregények iránti szeretete a batman-képregények nyomán alakult ki, amik a DC Comics gondozásában jelentek meg 1939 májusától. Nagy hatást gyakorolt rá még az amerikai detektívregények atyja, Edgar Allan Poe, Mary Shelley (Frankenstein), Rudyard Kipling (A dzsungel könyve), és Alan Moore (A pokolból) is. Többek között ezen szerzők voltak azok, akik inspirálták Gaimant ifjúsága hajnalán, és az írói pálya felé terelték az útját. Az írói pályán való elindulásban rengeteg segítséget kapott később R. A. Lafferty sci-fi és fantasy regény- és novellaszerzőtől, akinek munkásságát Neil kilenc éves korában fedezte fel. Lafferty azért is tartozott a kedvencei közé, mert a nyelvhasználata, az általa használt metaforák és narratíva sokszínűsége a kezdetektől fogva teljesen lenyűgözték őt.


Az 1980-as évek elején Neil Gaiman újságírással foglalkozott, interjúkat készített és könyvkritikákat írt, még a British Fantasy Society számára is. Mindig is remélte, hogy ezáltal némi ,,hírnévre" tehet szert azokban a körökben, ahol később könyvszerzőként szeretne majd mozogni. Kapcsolatokat épített, segédkezett a publikálásában, és tudatosan építette a jövőjét. 1984-ben meghatározó  élményben volt része: elolvasta Alan Moore egyik híres képregényét, A Mocsárlényt, ami olyannyira lenyűgözte, hogy azt mondta: ,,Ez volt az utolsó csepp a pohárban, vége az ellenállásnak. Ettől a pillanattól kezdve rendszeres látogatást tettem a londoni Forbidden Planet boltba, hogy képregényeket vásároljak.”


1984-ben megszületett Gaiman első könyve, a Duran Duran zenekart bemutató életrajzi munkája, amelyet további sikerkönyvek követtek. A korai években leginkább újságírással foglalkozott, életrajzokat és tanulmányokat írt, mielőtt teljes lendülettel belevágott volna a szépirodalmi alkotások írásába, majd a képregénykészítésbe.


Ahogy Neil Gaiman mélyebben elmerült az irodalom világában, úgy vált egyre termékennyebb és sokszínűbb alkotóvá, akinek számtalan nagy sikerű novellája, költeménye és regénye született meg az idők során, változatos műfajokat átölelve. Azok után, hogy milyen szerzők inspirálták őt gyermekkorában, majd később a kamasz éveiben nem meglepő, hogy a fantasy és a science fiction álltak hozzá legközelebb, ezekben teljesedett ki igazán. Ismert művei közé sorolhatjuk a Csillagpor és Amerikai istenek című fantasy regényeket, a Tükör és füst, valamint a Törékeny holmik című novella- és versgyűjteményeket, valamint az 1980-as évek végén megjelent The Sandman-képregényét. 1989-ben jelent meg a négyrészes The Books of Magic, amely sok tekintetben J. K. Rowling a Harry Potterének elődjének tekinthető.


Miért vált ilyen híressé Neil Gaiman?


Neil Gaiman-t az egyik legbefolyásosabb és legnagyobb hatású íróként és képregényszerzőként tartják számon, akinek képzeletbeli világát rendkívül egyedülálló vizuális látásmód jellemzi. Gaiman bebizonyította, hogy a megrajzolt történetek is méltó helyet foglalhatnak el a világirodalom gyöngyszemei között, hiszen többlet mondanivalójukkal, prózájukkal gazdagíthatják az alapműveltséget, legyen szó mitológiáról vagy modernkori művészetről. 


Gaiman sokszoros New York Times-bestsellerszerző, aki számos díjat és elismerést bezsebelt az évek során, többek között az Amerikai istenek (American Gods) című vaskos, bestseller regényével és a Sandman-képregénygyűjteménnyel. Az ,,amerikai mainstream képregények szupersztárjaként” is emlegetett Gaiman kétségtelenül kiváló érzékkel rendelkezik a magánmitológia alkotás és a történetmesélés terén, alkotásaival nemcsak az érzelmek széles skáláját képes megmozgatni az olvasókban, hanem gondolkodásra is ösztönöz velük.


Népszerűségét csak növelte, amikor 2022. augusztus 5-én megjelent a Sandman: Az álmok fejedelme című tízrészes misztikus Netflix sorozat a nagy hatású eposzok nyomán. Bár kezdetben Gaiman nehezen ment bele az adaptálásba, végül ő is meglátta a lehetőséget abban, hogy képernyőre vigyék alkotásait, legyen az akármekkora kihívás is.


Neil Gaiman: Sandman


Neil Gaiman egyik leghíresebb alkotása a The Sandman képregény, magyarul A Homokember, amely egy egyedülálló dark fantasy eposz, képregénysorozat. Elsősorban ezen alkotása miatt gondolják azt, hogy Gaimannek óriási tehetsége van a történetmeséléshez. Mind a karakterek, mind a helyszínek páratlanul kidolgozottak, a cselekmények pedig olyannyira magával ragadóak, hogy az ember el is felejti, képregényt tart a kezében. Olyan érzésünk támadhat, mintha a történet megelevenedve a lelki szemeink előtt. A The Sandman-képregény a kritikusok szerint komoly irodalomtörténeti jelentőséggel bír. Nem csupán azért, mert alapjaiban rengette meg azt, amit eddig a képregényekről gondoltunk, hanem azért is, mert a klasszikus és modern mitológiát felhasználva Gaiman megalkotta saját egyedi mítoszvilágát, amihez kevés hozzáfogható létezik manapság.


Munkájához számos ősi kultúrából, vallásból és műfajból merített, s ötvözve azok jellegzetességeit, létrehozott egy igazán különleges történetet, középpontban az Álmok Fejedelmével, Morpheusszal. A Sandman főszereplője, Álom, vagyis a ,,A Homokember”, aki egy súlyos baleset - mondhatni inkább tragédia - folytán elveszíti hatalmának három legfőbb jelképét: egy zsák varázshomokot, egy vörös rubint, valamint egy sisakot. Ezen értékes műtárgyak az emberek világában kallódnak, és ahhoz, hogy Álom helyreállíthassa a világrend felboroult egyensúlyát, vissza kell szereznie a kincseit. Útja során veszélyes helyekre látogat el, köztük a Pokolba is, ahol szert tesz egy démoni ellenségre: Luciferre. Hősünk célja nemcsak az, hogy megtalálja az ellopott ereklyéket, hanem az is, hogy szembenézzen a lelkében lakozó félelemmel, ridegséggel, valamint azokkal, akik megpróbálják végleg megdönteni a birodalmát és feloldani a korlátokat a valóság és a képzeletbeli világ között. 


Neil Gaiman-könyvek


A Sandman mellett Gaiman számos másik nagy sikerű könyv és képregény szerzője. Az alábbi listában csemegézhettek a legnagyobb hatású regényei, valamint a kevésbé ismert, ámde ugyancsak lebilincselő művei között.


Top 20 eladás az elmúlt 30 napban - Neil Gaiman

Top 20 eladás az elmúlt 365 napban - Neil Gaiman

Szűrés - Neil Gaiman