
Star Wars: Utóhatás
Szerző: Chuck Wendig
A Császár halott, a második Halálcsillag elpusztult és a Birodalom romokban hever. Azonban a Felkelők Szövetségének – amit most már Új Köztársaságnak neveznek – még nem sikerült teljesen felmorzsolnia a hadurak frakcióira szakadt Birodalmat.
A Peremvidék egyik eldugott zugában, az Akiva bolygó fölött csillagrombolók gyülekeznek. A közelgő veszélyről csak Wedge Antilles kapitány szerez tudomást, ő azonban fogságba esik.
Norra Wexley, az egykori felkelő pilóta az egyetlen, akihez elér segélykérő üzenete. Azt azonban ő sem tudja, hogy milyen közel van az ellenség, és mekkora veszedelem fenyegeti őt és bajtársait. Mert a Birodalom leghatalmasabb, életben maradt hadura elérkezettnek látja az időt, hogy visszaszerezze mindazt, ami jog szerint őt illeti, és egy új háború lépéseit megtárgyalni érkezik az Akivára.
Csakhogy a birodalmiak nem számolnak Norrával, és új szövetségeseivel – technikai zseni fiával, egy zabrak fejvadásszal, és egy meghasonlott birodalmi renegáttal –, akik elszánták magukat, hogy megtesznek bármit, hogy egyszer s mindenkorra véget vessenek a Birodalom rémuralmának...
A regény olyan kulcsinformációkat tartalmaz, melyek felvezetőként szolgálnak a hamarosan mozikba kerülő új Star Wars filmhez, Az ébredő Erőhöz.

Az Ön véleménye:

Az eddigi értékelések és hozzászólások:
Nincs jedi-rinya, nincs pátosz és eposzi momentumok, hangulatában talán a Zsivány Egyes c. filmet kapjuk meg jóval több fordulattal és történetszállal fűszerezve. Vérbeli Star Wars hangulat, amire a folytatás csak rátesz egy lapáttal.
A közjátékokért az írónak, a szuper fordításért a fordítóknak, az igényes és gyönyörűen kivitelezett megjelenésért pedig a Szukits kiadónak jár egy-egy hatalmas pacsi :-)
Véleményem és bemutató az alábbi videóban: https://youtu.be/1lLNtlQwC9E
Chuck Wendig regényét Amerikában elég sok negatív kritika érte, épp ezért féltem tőle, hogy egy rossz regény. Nos, mindig, minden nézőpont kérdése, nekem mindenesetre tetszett. A cím nagyon jól tükrözi a regény témáját. Az író az endori csata utóhatásainak eseményeit meséli el. Egyrészt a fő cselekmény az Akiva bolygón játszódik. Rae Sloane admirális több birodalmi vezetőt, tanácsadót és pénzügyi szakértőt hív a planétára egy csúcstalálkozóra, mely eldöntheti a Birodalom sorsát. Wedge Antilles tudomást szerez az Akiva körül csoportosuló erőkről. Egy üzenet elküldésén túl nem futja idejéből, mert fogságba esik. Norra Wexley, egy volt Y-szárnyú pilóta hazafelé tart, hogy fiával együtt új életet kezdjen, de elcsípi Wedge adását. Jas Emari, a zabrak fejvadásznő az Új Köztársaság megbízásából azokra a birodalmiakra vadászik, akik épp a bolygón gyülekeznek. Sinjir Rath Velus, a meghasonlott birodalmi renegát is belekeveredik az ügybe. Norra fia, Temmin egyedül próbál boldogulni. Nem igazán akarja elhagyni a bolygót. Az események során ő is jelentős szerepet játszik.
Spoiler
A cselekmény elég változatos. Temmin, Sinjir és Jas is egy Surat Nuat nevezetű bandavezér fogságába esnek, aki jelentős kapcsolatban áll a birodalmiakkal. Norra és Temmin kiszuperált harci droidja, Csont uraság a bajbajutottak segítségére sietnek. Hamarosan kiderül, hogy közös a céljuk: elkapni a birodalmi találkozó résztvevőit és kiszabadítani Wedge-et. Előbb egy nagyon hatásos jelentet rendeznek, amely feltüzeli Akiva népeit az elnyomók ellen. Norra elintézi, hogy a menekülés lehetőségei csökkenjenek. Ez majdnem az életébe kerül. A csapat a katakombákon keresztül próbál behatolni a szatrapa palotájába, mely a találkozó helyszíne. Nem számolnak Temmin árulásával. A fiú a bolygón akar maradni, ezért megpróbált kiegyezni a birodalmiakkal. Hamar rájön, hogy súlyos hibát követett el. Megpróbálja menteni a helyzetet, és a csapat segítségére siet. Közben a Köztársaság erői is értesülnek a találkozóról és lecsapnak a Birodalomra. A végső összecsapás az akivai csata. Rae végül elmenekül, több birodalmi vezető meghal, vagy fogságba esik. Hamar kiderül, hogy minden úgy történt, ahogy egy titokzatos admirális akarta, aki át akarja formálni Palpatine rendszerének maradványait. Norra és csapata újra összeáll, hogy a régi rezsim embereire vadásszon. Chuck Wendig nagyon sok szereplőt mozgat. Már az akivai események is elég sok karaktert vonultat fel. Norra és Temmin kapcsolata volt talán a legkidolgozottabb. Megtanulják szeretni és értékelni egymást. Sinjir érdekes szereplő, egy kicsit többet is lehetett volna foglalkozni vele. Jas a Shugi nevű zabrak fejvadász unokahúga. Érdekes volt, hogy mind Jas, mind Sinjir jelen voltak az Endoron. Rae már szerepelt az Új hajnal című regényben is, úgy tűnik, hogy állandó szereplője lesz az Utóhatás trilógiának is. Csont uraság egy régi B1-es roham droid módosított változata, viselkedése, programja nagyon egyedi, bekerült a kedvenc droidjaim közé. A találkozó résztvevői közül főleg Yupe Tashu volt nagyon érdekes, aki rengeteg Sith filozófiát vonultatott fel. A legérdekesebb az, hogy szerinte a Birodalom jövőjét az Ismeretlen Régiókban kell keresni, mert maga Palpatine is ott kutakodott. A regény fejezeteit többször is különféle közjátékok szakítják meg, melyek a galaxios különböző pontjain játszódnak. Taris, Coruscant, Naboo, Chandrila, Bespin, Jakku, Sevarcos. Korélia, Uyter, Naalol. Az olvasó egy idő után már nem tudja számon tartani. A közjátékok mellékesemények, az endori csata különféle utóhatásait mesélik el. A Tarison az Üresség akolitusai megvesznek egy régi Sith fénykardot, a Naalolon Mon Mothma a Köztársaság jövőben lefegyverzésének ötlete heves ellenállást vált ki Hostis Ij tanácsadóból, aki szerint ez végleges hiba lenne. E két Közjáték volt talán a legérdekesebb.
Spoiler
Összességében véve szerintem ez egy nagyon jó könyv. Pár helyen kissé idétlen a párbeszéd, de ettől függetlenül egy szórakoztató olvasmány. Négy és fél.
Egy Videó Véleményt is készítettem:
https://www.youtube.com/watch?v=aZWwrOjElBI
Összességében ez egy kalandos könyv, de fő helyszínek szempontjából ne várjunk tőle sokat (gyakorlatilag egy bolygón vagyunk végig, de amennyire sok időt töltünk ott, annyira jól le van írva). A karakterek érdekesek, a köztük levő interakciók szórakoztatóak. Mindenkinek ajánlom, aki szeretné kitölteni a 6 és 7 közti űr egy részét. Nem fog mindent megmagyarázni, de nagyon jó alapokat tesz le.
Tűrhető könyv, bár sok új karakterrel, viszont minimális "régi" karakter szerepeltetésével. A jók megint jók mindenben, igazi túlélők, csapatként már az elejétől fogva együttműködnek, megbocsátóak...stb., a birodalmiak bénák továbbra is. Leszámítva Rae admirálist és egy másik illetőt. Mostanában elég sokat olvasok utána a háttérinfóknak és látom, hogy a Birodalom bukását eleve elrendeltetett módon akarják bemutatni a sok "antidemokratikus" és egyéb személyes hülyeségek miatt, de mégis van ellentmondás az egészben, amit nem tudok megfogalmazni, logikátlan dolgok, események egymásutániságát látom. Elfogadom, hogy a Halálcsillagon és a rákövetkező hetekben a birodalmi vezetőség nagyobbrésze odaveszett valami módon, de, hogy rögtön eltűnt az összes tapasztalt, jól kiképzett birodalmi katona és mindenhol csak az újoncok vagy az öregek...még a dezertálások tükrében sem tudom elfogadni ezt.
Másokhoz hasonlóan én is olvasnék már birodalmi sikerekről, kíváncsi vagyok, mi van azokon a világokon, amelyek a Birodalomhoz hűek. Darth Bane trilógia után főleg olvasnék már ilyen könyvet (és persze nem csak Thrawn történetéről, mert biztos vannak más tehetségek is a "rosszak" oldalán).
Hátrányára válik ennek a háborús akciódrámának, hogy az összes pozitív főszereplő túlélte az összecsapást, mint a mesében, ahol csak a rosszak vesznek oda. Sokat javított volna az összképen, ha a csapat nagy része elhullik menet közben. És az sem ártott volna, ha a végén felelősségre vonják a kölyköt az árulása miatt, elvégre az ellenség kezére játszotta őket. Mindezen hibák ellenére mégis élvezhető a könyv és ha sikerül Wendignek összekapnia magát, még akár jó író is válhat belőle idővel.
Összességében nem rossz, könnyen olvasható, DE Timothy Zahn Trawn trilógiájának sajna a közelébe sem ér. Ezér kap 3 csillagot.
Csak annak ajánlom, akinek ez az első Star Wars élményeinek egyike, és/vagy könnyű lenyűgözni.
Nekem eléggé vontatott, a közjátékok nagy része öncélú és még rádob egy lapáttal az amúgy is tördezett sztorira. Sajnos beváltotta a legrosszabb rémálmaim (pont úgy, mint a VII. rész), beindult a tömegtermelés, ami már most a minőség rovására ment. Továbbá semmi köze az Ébredő Erőhöz.
Amúgy egy “B” kategóriás könyv (vagy inkább “C”), a külföldi kritikák alapján az eredeti könyv is csapnivaló - a fordító már nem tudott csodát tenni vele - igazi büntetés a könyvrajongóknak.
Az Utóhatást együtt vettem meg a két új Warcraft könyvvel, ami éppen az ellentéte ennek: a bevezető könyv remek kiegészítője a film-könyvnek és mindkettő remek leírásokat, dialógusokat tartalmaz, ami nagyon jól “átélhetővé” teszi a könyvek történeteit - ez az ami tökéletesen hiányzott az Utóhatás-ból.
0 Ft értékben.
Szállítási költség: 0 Ft
az elmúlt 30 napban
az elmúlt 365 napban