Metró 2033

A Metro-könyvek egy atombomba által lerombolt, posztapokaliptikus világban játszódnak. Vajon hogyan boldogulnak ilyen körülmények között az emberek? Milyen kihívásokkal kell szembenézniük? Ismerd meg mindezt a kortárs sci-fi irodalom kultikus sorozatából! Az oldal alján olvasható hosszabb leírás.

Metró 2033 (képregény)
Rendelhető
Dmitry Glukhovsky, Peter Nuyten
Metró: A trilógia
Rendelhető
Dmitry Glukhovsky
Metró 2033 1-2.
Rendelhető
Dmitry Glukhovsky
Metró 2033: A Torony
Rendelhető
Robert J. Szmidt
Metró 2033: Jobbpart
Rendelhető
Pierre Bordage
Metró 2033: Mélység
Rendelhető
Robert J. Szmidt
Metró 2033: Balpart
Rendelhető
Pierre Bordage
Futu.re
Rendelhető
Dmitry Glukhovsky
Metró 2033: Sötét alagutak
Előjegyezhető
Metró 2034
Rendelhető
Dmitry Glukhovsky
A sorozat 2. része
Metró 2033
Előjegyezhető
Dmitry Glukhovsky
A sorozat 1. része
1 - 11 / 11 termék

Leírás

Metro könyvek


Kinek a nevéhez fűződnek a Metro-könyvek?


Dmitry Glukhovsky legnépszerűbb alkotása a Metró-trilógia, ami a science fiction, a realista, disztópikus, és posztapokaliptikus regények közé sorolható. Miután egy több szerző művét is tartalmazó novelláskötet szerkesztésében, összeállításában maga Glukhovsky is részt vett, közkinccsé vált a Metro-könyvek világa. Ennek hatására több sci-fi író is előállt olyan Metro 2033 ihletésű könyvekkel, melyek végül a Metro 2033 Univerzum részei lettek. A nagy hírű, francia science fiction szerző, Pierre Bordage tollából származik a Jobbpart és a Balpart, Robert J. Szmidt alkotása A Torony és a Mélység, Tullio Avoledo nevéhez köthető A gyermekek keresztes háborúja, továbbá Szergej Antonov a Sötét alagutak, és Andrej Gyjakov a Túl a láthatáron című népszerű sci-fi horror könyvek szerzői.


Dmitry Glukhovsky: Mit érdemes tudni róla?


Dmitry Glukhovsky az orosz, akkor szovjet fővárosban, Moszkvában született 1979-ben. Egészen tizenhét éves koráig itt élt, ekkor lehetősége nyílt, hogy Izraelben folytassa tanulmányait. Kihasználva ezt a lehetőséget a közel-keleti országba költözött, ahol négy és fél évig tartózkodott. Ez idő alatt a jeruzsálemi Héber Egyetem nemzetközi kapcsolatok és újságírás szakon tanult. Miután lediplomázott, eljutott Nyugat-Európába, azon belül Francia- és Németországba, ahol olyan jelentős médiumoknak dolgozott, mint az Euronews, vagy a Deuchschte Welle. Ezenfelül az orosz állami rádiónak, a Ragyio Rosziinak is tudósítója volt. Munkája során bejárta csaknem az egész világot, és megtanult öt nyelven.

2007-ben tért haza Oroszországba, ahol a szintén állami fenntartású Russia Today, főként a nemzetközi közönségnek szóló televíziós csatorna munkatársa lett.

Időközben Glukhovsky egy régi, gyermekkori álmának megvalósításába kezdett bele az első Metró-könyv megírásával. Saját bevallása szerint csupán tizenöt éves volt, mikor eltervezte, hogy író szeretne lenni.


Mikor jelent meg az első Metro-könyv?


A Metro-könyvek közül az első, a Metro 2033, amikor elkészült, Dmitry Glukhovsky egy online fórumon közzétette a teljes művet, hogy értékelést kérjen róla, és felmérje, hogy érdeklődést az általa elképzelt disztópikus világ, és az erre épülő ábrázoló posztapokaliptikus regények irányába. Hogy megbizonyosodjon arról, érdemes foglalkoznia vele, az interneten megosztotta a sci-fi könyvek szerelmeseivel az első könyvet. A sztori hatalmas sikert aratott, így ennek köszönhetően 2005-ben nyomtatott formában is megjelent a Metro 2033. Ez volt az a pont, amikor útnak indult az orosz irodalom egyik legnépszerűbb horrorregény-sorozata, valamint a teljes Metro 2033 univerzum. Dmitry persze ekkor még nem tudhatta, hogy az orosz gyökerű sci-fi regények legikonikusabb darabja született meg.


Miről szólnak a Metro 2033-könyvek?


Az előbbiek alapján láthatjuk, hogy a Metro 2033 eredetileg egyetlen könyv volt. Történetét egy apokaliptikus esemény határozza meg. 2033-ban egy atombomba romba dönti a világot, az élet azonban nem szűnik meg teljesen. A moszkvai metróhálozat nyújt menedéket a túlélőknek a felszínen keletkezett gyilkos gázokkal, valamint az uralmat átvevő mutáns szörnyekkel szemben. Körülbelül két évtizeddel vesszük fel a fonalat azután, hogy mindez megtörtént. A túlélők megpróbálnak mindent megtenni, hogy a föld alatt életben maradjanak. Ez nem egyszerű, hiszen egészen más gondolkodású emberek maradnak életben. Ők ideológiai, valamint gazdasági alapon szerveződött közösségeket teremtenek, javítva a túlélés esélyeit. Megkerülhetetlen viszont, hogy az orosz metró által biztosított viszonylag szűkös térben kapcsolatba lépjenek egymással. Ez sokszor érdekes interakciókat, nemegyszer pedig konfliktusokat eredményez, amelyeken keresztül világnézetek, társadalmak összehasonlítására és ütköztetésére vállalkozik Dmitry Glukhovsky.

Ha viszont Metro-könyvekről beszélünk, mindenképp ki kell egészíteni mindezt azzal, hogy számos egyéb Metro-könyv született azóta. Ez viszont egy jóval kiterjedtebb Metro 2033 univerzum megszületését eredményezte, mint amire az eredeti könyv támaszkodik. Bár maga Dmitry Glukhovsky is készített további Metro-könyveket, amelyekben a moszkvai történet folytatását ismerhetjük meg, számos más szerző kapcsolódott a Metro 2033 univerzum világához. E könyvekben a közös, hogy az eredeti történetben olvasható atomkatasztrófa utáni apokaliptikus világban játszódnak, ám teljesen új karakterek sora, tragédiái kerülnek elmesélésre. Sőt, ezekből az is kiderül, hogy ebben a világban nem csak az orosz metró, hanem számos más nagyváros alagutjai kínáltak menedéket a túlélőknek. Így a Mélység például Lengyelországban, míg a Balpart és Jobbpart címeket viselő Metro-könyvek Párizsban játszódnak. 


Folytatások: Metro 2034 és Metro 2035


Érdemes kitérni arra, hogy az eredeti szerző hogyan folytatta disztópikus világának történetét, ugyanis több folytatása is megjelent könyvének. Ezek közül az egyik legismertebb a Metro 2034, ugyanis közvetlenül a 2033-hoz kapcsolódik. Így ebben, illetve a még erre is ráépülő Metro 2035-ben szintén a moszkvai metró világába csöppenünk, miközben az ott élők ádáz harcot vívnak lakhelyük védelme érdekében a rájuk rontó szörnyekkel. Pontosabban a 2035 ennél is tovább megy, ugyanis kiderül, hogy a metrón kívül is van élet, ehhez viszont a cseppet sem biztonságos felszínre kell merészkedni.


Metro-könyvek sorrendben


Ha a Metro-könyvek sorrendjét akarjuk meghatározni, akkor külön kell választanunk a könyveket szerzők szerint.

Magától értetődő, hogy Dmitry Glukhovsky trilógiája egymásra épül: ahogy a címük is mutatja, időben is, így mindenképp eszerint kell a könyvekkel haladni. Érdemes figyelembe venni, hogy A trilógia együttes kiadásában egy bővített változat olvasható.

Szintén Oroszországban játszódnak Andrej Gyjakov munkái, méghozzá Szentpéterváron. Ennek első része A fény felé, második a Vissza a sötétségbe, míg a harmadik kötet a Túl a láthatáron.

Ezekbe a világokba kapcsolódik be néhány spin-off történet. Így például a szintén Moszkvában játszódó, egyébként Glukhovsky által szerkesztett antológia, Az utolsó menedék. A Simun Vrocsek által írt A pétervári háború, valamint Szergej Antonov Sötét alagutak című munkája.

A Lengyelországban, azon belül Wrocławban játszódó Metro-könyvek szerzője Robert J. Szmidt. Első műve a Mélység, majd ehhez kapcsolódik A torony.

Ahogy már említettük is, Párizsban a Balpart, valamint a Jobbpart eseményei zajlanak, ebben a sorrendben. Míg Olaszországba Tullio Avoledo munkáján keresztül juthatunk el. Első kötete Az ég gyökerei, míg a második A gyermekek keresztes háborúja.

Top 20 eladás az elmúlt 30 napban - Metró 2033

1.Metró 2033 (képregény)
Rendelhető
9.999 Ft8.999 Ft
2.Metró: A trilógia
Rendelhető
9.999 Ft8.999 Ft
3.Metró 2033: Balpart
Rendelhető
3.999 Ft3.599 Ft
4.Metró 2033: Jobbpart
Rendelhető
3.999 Ft3.599 Ft
5.Metró 2033: A Torony
Rendelhető
3.999 Ft3.599 Ft

Top 20 eladás az elmúlt 365 napban - Metró 2033

1.Metró 2033 (képregény)
Rendelhető
9.999 Ft8.999 Ft
2.Metró: A trilógia
Rendelhető
9.999 Ft8.999 Ft
3.Metró 2033
Előjegyezhető
3.990 Ft3.392 Ft
4.Metró 2034
Rendelhető
3.800 Ft3.420 Ft
5.Metró 2033: Balpart
Rendelhető
3.999 Ft3.599 Ft

Szűrés - Metró 2033