
Star Wars: Katalizátor - egy Zsivány Egyes regény
Szerző: James Luceno
James Luceno regénye a legújabb Star Wars film: a Zsivány Egyes előzménye.
A háború szaggatta galaxisban a köztársaságiak és a szeparatisták egyaránt félelmetes, új technológiák kifejlesztésén dolgoznak. Orson Krennic azt a feladatot kapja, hogy hozzon létre egy szuperfegyvert, még mielőtt az ellenség teszi meg ugyanezt. És ehhez régi barátja, Galen Erso, a zseniális tudós lehet a kulcs...
Galen szakterülete az energia fókuszálása, és az eredményeivel nem csupán Krennic figyelmét hívja fel magára, hanem az ellenségét is, így a galaktikus konfliktus egyik döntő fontosságú alakjává válik. Miután Krennic kiszabadítja az Erso családot a szeparatista emberrablók fogságából, a tudós Krennic adósa lesz. Krennic ekkor rendkívüli ajánlatot tesz neki: folytathatja a kutatásait úgy, hogy minden létező támogatást és forrást megkap a munkájához.
Galen és felesége, Lyra hisznek abban, hogy az eredményeiket jó célra fogják felhasználni, azonban Krennicnek más tervei vannak. A tudós segítségével végre valósággá válhat régi álma: a Halálcsillag...
A kutatónak és feleségének fel kell fejtenie Krennic megtévesztésből és csalásból szőtt hálóját ahhoz, hogy életben maradhasson és megmentse a galaxist...

A szerző további termékei:

Az Ön véleménye:

Az eddigi értékelések és hozzászólások:
James megint megcsinálta, egy újabb remek könyvet tett le az asztalra. A Katalizátor a szerző 10. Star Wars regénye. A történet a Zsivány Egyes előzménye. A gonosz útvesztőjéhez hasonlóan itt is remekül összeköti a szálakat a filmmel, a Darth Plagueis-hez hasonlóan hosszabb időt ölel fel, igaz nem olyan sokat, mint a legendás Sith Nagyúrról szóló regény. A történet elején már dúl a Klónháború és elmegyünk egészen a Sötét Idők első két évéig. Kevesebb szereplőre fókuszál, mint vártam, de így legalább volt idő mindenkire.
[spoiler]
A Vallton dolgozó Galen és Lyra Ersot váratlanul éri a bolygón zajló puccs. Az új hatalom a szeparatistákkal szimpatizál, ezért fogságba ejti Erso-ékat. Galen kutatásai úttörőnek számítanak a kyberkristályokkal kapcsolatos energia felhasználás terén. A kristályok energiája lesz az, mely révén a Halálcsillag szuperlézere olyan hatalmas pusztító energiára képes. A kötet másik érdekessége a Halálcsillag klónháborús múltjának feltérképezése, mely sok rejtélyről lerántja a leplet. Ráadásul az űrállomás történetének ezen periódusával még nem igazán foglalkoztak – a Halálcsillag című regényben sem. Poggle bevonása a történetbe nagyon tetszett, végre megmutatták mi történt vele A Sith-ek bosszúja előtt. James megint csak nagyszerűen összeköti A Klónok Háborúja animációs sorozatot és A Sith-ek bosszúját. A fegyverkezési verseny ötlete kitűnő. Krennic ezzel kapcsolatos fejtegetései érdekesek, főleg úgy, hogy mi már sejtjük, hogy Sidious és Tyrannus hogyan manipulálhatják a dolgokat a háttérben.
A regény már azért is egyedülálló, mert ez az első regény, mely szinte teljes mértékben tudósokra koncentrál. Galen Erso csak jobbá akarj tenni a galaxist az új típusú energiafelhasználásával, milliárdokon akar ezzel segíteni. Lyra teljes mértékben támogatja, szereti jó szándékú férjét, hisz az Erőben és a Jedikben. Ő az első, aki felveti, hogy talán a Jedik nem véletlenül tartották távol az embereket a kyberkristályoktól. Orson miután kiszabadítja Galenéket a Valltról, ahol Jyn is megszületett, megpróbálja bevonni Galent a kutatásba. Nehéz a dolga, mert a tudós nem hajlandó katonai projektben részt venni. Orson Krennic hamar bebizonyítja az olvasóknak, hogy a manipuláció mestere, éppúgy, mint a Sith-ek. A regény itt kezd el egyre szövevényesebbé válni, figyelni kell a részletekre, melyek révén eljutunk addig, hogy Galen az Égi Energiának dolgozva elkezdi a szuperlézer megalkotását anélkül, hogy tudná mit is alkot. A háború folyamán és az utána következő években Galenben fokozatosan kialakul az érzés, hogy amit tesz az jó, csak a végén támad fel benne a gyanú. Has Obitt, a csempész több ponton kapcsolódik az Erso család életéhez. Az egyik legjobb szál a regényben: Krennic és Tarkin kölcsönösen manipulálják a csempészt és így eljutunk a végén Erso-ék szökéséhez. Saw Gerrerát is sikerült bevonni a történetbe, bár nem volt nagyobb szerepe, ami nem is baj.
[/spoiler]
Nagyon megkedveltem a történet során Galen és Lyra Ersot, valamint Has Obitt-ot. Krennic mesteri manipulációit is élvezetes volt olvasni. Luceno egy újabb, nagyszerű, fordulatokban és machinációkban gazdag regényt alkotott. Nem érte el a Darth Plagueis szintjét, de így is bekerült a kedvencek közé. Ötös.
Véleményem és bemutató az alábbi videóban: https://youtu.be/ZbWsJBoE648
Luceno azt írja az elején: "köszönöm, hogy felvettek a fedélzetre". (Vicc) Én azt mondom, hogy a fedélzetnek kéne megköszönnie, hogy egy ilyen kvalitású írót tudnak a társaságukban. Csillagos ötös!
Összességében egy jól összerakott történetről van szó, amiben betekintést nyerhetünk nem csak a Jedik által használt kyber (régebbi nevükön: kaiburr) kristályok tulajdonságaiba és történetébe, de a fiatal birodalom első bűneibe is; mint az erőszakos deportálások, független civilizációk lerohanása és elpusztítása, ökológiai környezetrombolás, rabszolga munkások alkalmazása, sorozatos törvényszegések, belső hatalmi harcok és gátlástalan törtetés a totális hatalom megszilárdítása érdekében.
Luceno a Halálcsillag tervezésének és építésének leírása kapcsán elkövetett egy nem feltűnő, mégis alapvető hibát: azt állítja, hogy már javában zajlik az állomás építése, mikor még senkinek fogalma sincs arról, miféle szuperfegyvert fognak beleépíteni a bolygóromboláshoz, aminek még az elmélete sincs kész, nemhogy a tervei. És semmit sem tudni a képességeiről, működéséről, rombolóerejéről, méretéről, bármilyéről. Mérnöki szempontból ez kész röhej. Teljességgel abszurd és komolytalan hozzáállás a feladathoz.
Van továbbá néhány apróbb hiba a könyvben:
1. A korábbi regényekben szinte mindenhol Jedi Rend van írva. Ebben a könyvben: Jedi-rend.
2. A 8. fejezet elején (101. oldal) az áll, hogy vörös köpenyes császári őrök. Csakhogy ez a fejezet a Klón háború idején játszódik, amikor még köztársaság van, azaz nincs császár, a köztársasági őrök pedig kék egyenruhát viselnek.
3. A regény utolsó mondatának végén az áll, hogy "szürke hipertérbe." Nos, ez butaság. A hipertér világoskék színű.
Rendkívül érdekes regény, de van vele egy komoly problémám: leszámítva az utolsó pár fejezetet, egyszerűen nincs benne izgalom. Néha leül a történet, és vánszorog (legalábbis én így éreztem egyszer-kétszer). Viszont ennek ellenére színvonalas történet, mindenképpen megéri elolvasni.
0 Ft értékben.
Szállítási költség: 0 Ft
TOP 20 eladás
az elmúlt 30 napban
TOP 20 eladás
az elmúlt 365 napban