Hallottad-e hogyan járt a nagy Darth Plagueis, a bölcs?

2023.07.11.Kelemen "Rixon" Ricsi

A Star Wars-filmek egyik legérdekesebb, legrejtélyesebb és leghátborzongatóbb pillanata, mikor Palpatine főkancellár elmeséli Anakinnak Darth Plagueis történetét. Az ifjú ekkor még nem sejti, hogy pártfogója valójában maga is egy Sith Nagyúr, a történetben emlegetett legendás alak pedig az ő egykori mestere volt.

Darth Plagueis

Plagueisről a filmek vajmi keveset fednek fel, ezen az egy említésen kívül nem is hallunk róla, részben ez teszi a rajongók számára még érdekesebbé: az őt körülvevő sötét misztikum. Nem csoda, hogy az előzménytrilógia köré épülő mémek közül is az egyik legnépszerűbb a történet nyitómondata.


Darth Plagueis könyv


A kánonban jelenleg még meglehetősen kevés információval rendelkezünk Plagueisről azon túl, ami a filmben elhangzott, mégpedig, hogy a sötét oldal erejével képes volt visszahozni embereket a halálból, saját pusztulását viszont nem tudta megakadályozni. A Skywalker kora regény árnyalt valamennyit ezen a koncepción, kiderült ugyanis, hogy a mester már dolgozott a tudatátvitel technikáján, melyet viszont halála előtt nem tudott tökéletesíteni. Ennek volt köszönhető az is, hogy a Palpatine számára előkészített klóntest nem volt megfelelő lelkének befogadására, és ezért volt szükség a filmben látott különös létfenntartó berendezésre is. Így végül mégis Plagueis nevetett utoljára, legalábbis egy bizonyos szemszögből nézve.


Darth Plagueis eddigi egyetlen kánon megjelenítése a Secrets of the Sith című enciklopédiában

Darth Plagueis eddigi egyetlen kánon megjelenítése a Secrets of the Sith című enciklopédiában


A legendák kontinuitásában viszont a karakter gyakorlatilag teljes élettörténetét ismerjük hála James Luceno fergeteges regényének, mely nemrég a Legendák – A legjobb történetek sorozat részeként új, keményfedeles formában is megjelent a Szukits gondozásában. Mit tudhatunk hát a rejtélyes Darth Plagueisről?


Aki sóvárog a hatalom után


Csaknem 900 évvel azután, hogy Darth Bane egy ravasz csellel megszabadult riválisaitól, és egyedüli Sithként megalkotta a Kettő Szabályát, mely szerint csak két Sith létezhet, a Nagy Terv, melynek végén a sötét oldal harcosai uralnák a galaxist, egyre közelebb került a megvalósuláshoz. Egy ismeretlen nevű twi’lek Sith mester zavart hozott létre az Erőben, melynek következtében a Jedi Rend csaknem egy évezred óta először érezhette meg a sötét oldal jelenlétét. A twi’lek mester tanítványa, a bith fajba tartozó Darth Tenebrous tovább folytatta a terv megvalósítását, és maga is tanítvány fogadott: a Bankár Klánnal szövetségben álló Damask Vállalat nagy becsben tartott várományosát, a muun Hego Damaskot, aki a Darth Plagueis nevet kapta.

A Yavini csata előtt 67 évvel Tenebrous és Plagueis a Bal’demnic nevű bolygóra utaztak, miután a bith felfedezett a bolygó bányáiban egy kortózistelért, mely egy fénykardnak is ellenálló fém. A Jedi Rend ez okból kifolyólag igyekezett rátenni a kezét a legtöbb lelőhelyre, amin felfedezték azt, hogy megakadályozzák a kitermelését. Mester és tanítványa egy elemző és egy fúró droid segítségével haladtak a bánya belseje felé, mikor egy robbanékony gázzal teli kamrához értek. Az elemző figyelmeztette őket, hogy ha tovább haladnak, a sziklafal és a fúrófej ütközéseiből származó hő révén a gáz berobbanhat, így a Sithek megálljt parancsoltak a fúrónak, ami viszont nem állt meg. A páros azonnal a magasabban fekvő járatok egyike felé vette az irányt, ahol hajójukat is hagyták, ám a robbanás utolérte őket, és a kamra beomlott. Plagueis és Tenebrous egy ideig együtt tartották a zuhanó sziklákat, mikor végül a tanítvány úgy döntött, itt az ideje, hogy kezébe vegye az irányítást, és mesterére zúdította a köveket.

Tenebrous halála után Plagueis eleinte nem akart tanítványt fogadni, hitt abban, hogy immár egyedül is képes lesz véghez vinni a Nagy Tervet. Amire viszont nem számított, hogy mestere titokban egy másik tanítványt is elkezdett felkészíteni, egy másik bithet, aki Darth Venamisnak nevezte magát. Plagueis könnyűszerrel legyőzte az ifjút, a továbbiakban pedig fontos alannyá vált számára beteges kísérleteiben, melyek során a természet ellenében cselekedve a halált próbálta meghazudtolni.

Darth Plagueis elárulja mesterét

Darth Plagueis elárulja mesterét


Darth Sidious

A Yavini csata előtt 65 évvel Plagueis a Naboora látogatott, ahol éppen választások közeledtek. Egymással szemben két rivális párt állt, egy konzervatívabb fél, mely a Naboo erőforrásainak belső felhasználásában hitt, és egy liberálisabb elképzelésű szerveződés, mely a kereskedelmi útvonalak megnyitásában tartotta kívánatosnak. Plagueis érdeke ez utóbbi irányvonal érvényesülése volt, hiszen ezáltal vállalata is jobb pozícióba kerülhetett.

A konzervatív oldal vezetője bizonyos Cosinga Palpatine volt, politikai ellenfelét pedig Bon Tapalónak hívták. Plagueis fülébe jutott, hogy a konzervatív oldalról valaki belsős információkat szivárogtat Tapalo számára, és hamarosan kiderítette, hogy Cosinga Palpatine fiáról van szó, aki csak családnevét hordozta (így a legendák kontinuitásban a keresztneve nem ismert, a kánonban a teljes neve Sheev Palpatine).

Plagueis jelentős potenciált látott a fiú becsvágyában és apjával szembeni utálatában, efelől viszont akkor nyert teljes bizonyosságot, mikor felfedezte, hogy a fiatal haragját az Erőben is érzékeli. Úgy gondolta, az ifjú alkalmas lenne arra posztra, hogy főkancellárrá váljon, és belülről vegye át a hatalmat a Köztársaság felett. Így hát egy csellel rávette őt, hogy gyilkolja meg a teljes családját, amivel bizonyította alkalmasságát, hogy a tanítványává válhasson. Palpatine nem sokkal később fel is esküdött a Sith Rendre, mesterétől pedig a Darth Sidious nevet kapta.

Plagueis Bane hagyományait hátrahagyva nem a Kettő Szabálya szerint képezte Palpatine-t. Semmit sem tartott vissza tőle, minden lehetséges tudást megosztott vele, hogy egyenlő felekként dolgozhassanak a Nagy Terv megvalósításán, és idővel a hatalmat is ketten gyakorolják. A Sithek, így részben Plagueis párokban való gondolkodása a kánonba is átszivárgott, eszerint a Kettő Szabálya egyik fontos eleme egy diád kialakításának kísérlete is volt mester és tanítványa között, hasonló, mint amit Rey és Kylo között láthattunk a Skywalker kora című filmben. Ám ez valószínűleg senkinek sem sikerült.


Mester és tanítványa

Mester és tanítványa


Pár évtizeddel később Sidious maga is tanítványt fogadott, egy dathomiri zabrakot, akit édesanyja adott át a Nagyúr számára, és a Maul nevet kapta. Plagueis maga is elégedett volt a fiatallal és hatékony eszköznek tartotta, különösen amiatt, hogy gyerekkorától kezdve Sithként nevelkedett, így hűsége megingathatatlan volt.


A sötét oldal természetellenes hatalma


Plagueis és Sidious közösen számos kísérletet hajtottak végre a muun Sojourn holdon lévő otthonában, melyeknek célja az volt, hogy megfejtsék, mi mindenre lehetnek képesek az Erő segítségével, illetve, hogy megfejtsék a halhatatlanság titkát.

Ennek érdekében Plagueis számos élő teremtményt tartott itt, köztük Tenebrous egykori tanítványát, Venamist is. A bith férfit számtalanszor megölte, majd feltámasztotta és ismét megölte, ezzel kitapasztalva, hogyan tudja rávenni a midikloriánokat erre a természetellenes aktusra.

Sidious és Plagueis egy meditatív transz keretében az Erő egyensúlyát is sikeresen a sötét oldal felé billentették, ám a mester ezzel sem volt elégedett. Tudatát a galaxis minden lakója, és a bennük lévő midikloriánok felé kiterjesztve megpróbált saját kénye kedve szerint életet létrehozni, ám a kísérlete nem járt sikerrel, az Erő ellenállt neki. Nem sokkal később Plagueis kísérleti állatai elkezdtek különböző betegségekben elhullani, így végül szabadon engedte őket.

10 évvel később a Sithek tudomására jutott egy rendkívüli módon Erő-érzékeny fiú, Anakin Skywalker létezése, akiről azt pletykálták, ő lehet a Kiválasztott, aki a Prófécia szerint egyensúlyt teremt majd az Erőben és elpusztítja őket. Plagueis úgy gondolta, az egy évtizeddel azelőtti kísérletével szemben az Erő úgy vágott vissza, hogy létrehozott egy teremtményt, mely majd megszünteti az általa létrehozott anomáliát.

Plagueisnek a klónhadsereg megszületésében is fontos szerepe volt. Eredetileg tőle származott az ötlet, hogy a Jedik megsemmisítésére egy ilyen eszközt használjanak fel, a kaminoiakat is ő kereste fel először. Az eredeti elképzelése az volt, hogy egy yinchorri nevű faj legyen a sereg mintaalanya, akik természetes úton képesek voltak ellenállni mindenféle telepatikus Erő-képességnek, ezáltal tökéletesek lettek volna a Jedikkel való szembeszállásra. Ugyanakkor a harcosok erőszakos természete miatt a kaminoiak nem tudtak volna belőlük irányítható egységeket alkotni, így ez az ötlet végül nem valósult meg.

Plagueis már a nabooi invázió előtt elkezdte megkörnyékezni Syfo-Dyas Jedi mestert, aki érzékelte a sötétség hatalmának növekedését, ám a Jedi Tanácsnál üres fülekre talált ezügyben. Plagueis mesélt neki a kaminoiakról, és a Damask Vállalat biztosította azt az összeget, melynek révén végül a Jedi megrendelte a klónsereget.


Éppen csak önmagát nem


Plagueis kísérletei során számos módot talált arra, hogy meghosszabbítsa saját és tanítványa életét, így maga is több mint száz évig élt. Ugyanakkor különböző incidensek révén teste fizikailag egyre gyengébbé vált. A yavini csata előtt 52 évvel részt vett egy gyűlésen, melyet a Ferde Kör Rend szervezett, egy olyan csoportosulás, melynek a galaxis legbefolyásosabb és leggazdagabb teremtményei voltak tagjai. Az ülést maladi orgyilkosok zavarták meg, a támadásban pedig Damask súlyos sérüléseket szenvedett. Egy éles lemez átvágta a légcsövét, és gyakorlatilag az arca alsó részét elvesztette. Emiatt élete hátralévő részében légzőmaszkot kellett viselnie, táplálékot pedig csak az orrán keresztül tudott bevinni a szervezetébe.

A Hego Damask elleni merényletkísérlet

A Hego Damask elleni merényletkísérlet


Ugyanakkor az örök élet kutatásában ez sem állította volna meg Plagueist. Egy Korribanra tett látogatása során Marka Ragnos, egy ősi Sith Nagyúr szelleme jelent meg előtte, aminek következtében elkezdett kutatni a lélek halál utáni fenntartásával kapcsolatosan. Ennek eredménye végül minden bizonnyal a tudatátvitel technikájában csúcsosodott volna ki, ahogyan az a kánonban is történt.

Plagueis viszont nem tudta kivitelezni ezt, ugyanis Palpatine főkancellárrá választásának éjszakáján, miután mestere éppen egy kicsivel több alkoholt fogyasztott a kelleténél, és évek óta először elaludt, Sidious nagyúr villámok segítségével megölte a muunt. Damask fájdalmas és hosszú haláltusája alatt Palpatine minden szörnyűséget ráolvasott egykori mesterére, melynek végrehajtására ő rákényszerítette, kezdve családja meggyilkolásával.

„Azok után, hogy mindenre megtanítottál, talán nem sikerült volna megszereznem a főkancellári posztot, ha te nem manipulálod a szenátorokat, és nem veted be sötét szövetségeseidet. Ha ez vigaszt nyújt számodra, őszintén beszélek, amikor kijelentem, hogy nélküled nem sikerült volna. De most, hogy megnyertük a versenyt, nincs szükségem társkancellárra. A jelenléted, még inkább a felesleges tanácsaid csak tovább bonyolítanák a dolgokat. Maul majd elvégzi azokat a feladatokat, amelyeknél fennáll a lelepleződés veszélye, mialatt én végrehajtom a Nagy Terv hátralévő szakaszát: hadsereget teremtek, lázadást szítok, kirobbantom az intergalaktikus háborút, behálózom a Jediket és végzek velük... Nyugodj békében, Plagueis. Belőlem hamarosan császár lesz. A Sithek bosszúja beteljesedik, és én fogok uralkodni a Galaxisban”

– mondta Sidious mesteréhez intézett utolsó mondataiban.

Habár Plagueis maga még nem tudott felkészülni a tudatátvitelre, ezáltal nem nyílt lehetősége az örök létezésre, Palpatine több-kevesebb sikerrel megvalósította ezt az elképzelést a legendákban (lásd. Sötét Birodalom), illetve a kánonban is (Skywalker kora).

Darth Plagueis halála

Darth Plagueis halála


Látjuk még valaha?


Noha a kánonban még rendkívül keveset tudunk Darth Plagueis karakteréről, könnyen lehet, hogy az elkövetkező időben ez változni fog. 2024 elején érkezik ugyanis a The Acolyte című sorozat, mely A Köztársaság fénykora korszak végnapjaiba kalauzolja majd el a nézőket, és a Jedi Rend romlását fogja bemutatni, méghozzá a sötét oldal szemszögéből. A történet a Baljós árnyak előtt száz évvel veszi fel a fonalat, tehát körülbelül a Yavini csata előtt 132 évvel.

Noha Plagueis ebben a korban jó eséllyel még csak gyerek, mesterével, Tenebrousszal elképzelhető, hogy találkozni fogunk, hiszen az ő neve is bekerült a kánonba Palpatine egy Sith légiójának elnevezése által (lásd. Star Wars: Skywalker kora - Képes útmutató). Viszont, ha a sorozat több évadot is kapna, aminek révén egy nagyobb időintervallumot is bemutathat, akkor nem elképzelhetetlen, hogy végre mozgóképes formában, a kánonban is megtudhassuk hogyan a járt a nagy Darth Plagueis, a bölcs. Addig is viszont, ha szeretnéd részletesebben is megismerni a Nagyúr történetét, James Luceno regénye a legjobb választás a célra!


Címkék

Feliratkozás hírlevélre

Szeretnék értesülni az akciókról.

Star Wars cikkek

Harrison Ford filmek - A TOP 10 rajongói kedvenc, amit kötelező látni
2024.04.09.Barna Benedek

Harrison Ford a modern filmtörténet egyik nagy ikonja. Olyan időtlen hősök megformálása fűződik nevéhez, mint Han Solo és Indiana Jones. Az immár 80 felett járó színész mögött több tucatnyi mozifilm áll, köztük több kultikus darab. Cikkünkben sorra vesszük a Harrison Ford-filmkatalógus kihagyhatatlan alkotásait.

Az akolitus (The Acolyte) - Minden, amit tudni lehet a különleges új Star Wars-sorozatról
2024.03.05.

Tudj meg mindent cikkünkből Az akolitus című új Star Wars-sorozatról, ami a messzi-messzi galaxis élőszereplős formában eddig feltáratlan korszakába kalauzolja el a rajongókat.

Szomorú hírünk van a Star Wars megjelenéseink jövőjét illetően
2024.02.06.

A valaha írt egyik legfontosabb hír következik oldalunk történetében, így arra kérünk, segítsetek minél több olvasóhoz eljuttatni!

Ezek 2024 várható Star Wars-könyv és képregényújdonságai
2024.02.05.

A Szukits Kiadó idén újabb várva várt kötetekkel vesz végső búcsút a messzi-messzi galaxistól. Az alábbi cikkben 2024 várható Star Wars-könyv és képregényújdonságait gyűjtöttük össze.

További cikkeink

összes
Sarah J. Maas könyvei sorrendben - Üvegtrón, Tüskék és rózsák udvara, Crescent City
2024.04.28.Barna Benedek

Sarah J. Maas ma az egyik legnépszerűbb kortárs író, young adult és new adult kategóriába sorolható fantasy-regényeit több tucat nyelvre fordították le, és népes rajongótábora alakult ki. Cikkünkből megismerheted a szerző munkásságát, és azt is megtudhatod, hogyan következnek egymás után Sarah J. Maas könyvei sorrendben!

Artúr, a király és más kutyás filmek - 15 kihagyhatatlan alkotás
2024.04.27.Barna Benedek

Nagyon sokan rajonganak a kutyákért, ami valószínűleg elsősorban abból fakad, hogy olyan pozitív tulajdonságok megtestesülését látjuk bennük, mint a feltétel nélküli szeretet képessége és a hűség. Ezek a vonások egyúttal eszményi hősökké is teszik négylábú barátainkat, így nem csoda, hogy annyi alkotás szól róluk. Mozivásznon pedig különösen gyakran találkozhatunk kutyusokkal, legújabban például az Artúr, a király című drámában. Cikkünkben most összeszedtük, melyek a legjobb kutyás filmek gyerekeknek és felnőtteknek.

Monica Murphy könyvek sorrendben - A Lancaster-sorozat kötetei és más regények
2024.04.26.

Ebben a cikkünkben a romantikus irodalom kedvelői számára összeszedtük, melyek Monica Murphy író eddig megjelent könyvei, és a legnépszerűbbeket röviden be is mutatjuk.

World of Warcraft-tudástár: Trollok jellemzése, eredet- és fejlődéstörténetük
2024.04.25.

A trollok faja elég változatos és rejtélyes. Belőlük születtek meg az elfek. Harcoltak Azeroth legősibb népeivel. Az orkok megjelenése után a trollok az elsők között csatlakoztak a Hordához. Tarts velünk és ismerd meg a történetüket!

A World of Warcraft mágusai (mage) - Fejlődés, képességek és híres karakterek
2024.04.24.

A mágusok meghatározó szerepet játszottak Azeroth történetében. A varázstudók mágikus csapásai csatákat, háborúkat döntöttek el. A Lángoló Légió démonai, vagy a Veszedelem élőholtjai elleni harcokból aktívan kivették a részüket. Tarts velünk, és ismerd meg történetüket, valamint a jellegzeteségeiket!