A legjobb Guy Ritchie filmek: 10 alkotás, amit filmrajongóknak kötelező megnézni

2024.04.19.Barna Benedek

Guy Ritchie az angol gengszterfilmek koronázatlan királya, aki ugyanakkor sikerekkel teli karrierje során más témákba is belekóstolt: kémfilmet és Disney-musicalt egyaránt rendezett már. Egyedi stílusát viszont nagyon jól fel lehet ismerni minden alkotásán.

Legjobb Guy Ritchie filmek

Mit érdemes tudni Guy Ritchie rendezőről?


Guy Ritchie az egyik legismertebb angol filmrendező és forgatókönyvíró. 1968-ban látta meg a napvilágot Hatfieldben. Noha filmesként az alvilág megszállottja, ő maga a valóságban a társadalom magasabb köreiből származik, felmenői között találjuk I. Edward angol királyt is. Diszlexiásként egy erre szakosodott iskolába kellett járnia, amely elég jónevű intézménynek számított. Rossz magaviselete és gyenge eredményei miatt azonban 15 évesen kicsapták, további tanulmányokat nem is folytatott.

Rendezői karrierje videoklipek és reklámok készítésével indult, filmiskola elvégzése helyett így tanulta ki a szakmát. Aztán összehozott egy rövidfilmet, a The Hard Case-t, amelyben már ott voltak a rá jellemző stílus csírái. Ezzel a kisfilmmel házalva próbált pénzt gyűjteni első mozis projektjéhez. Végül nem más karolta fel, mint Trudie Styler színésznő, Sting felesége, aki segített a finanszírozásban. Így készülhetett el Ritchie legelső nagyjátékfilmje, amely rögtön meg is hozta neki a sikert.

Munkásságának eredményeként a gengszterkrimik rajongói számára kihagyhatatlan filmek születtek, de más műfajok felé is kikacsintott. Ha megnézzük a Guy Ritchie-filmek IMDb-toplistáját, az jól szemlélteti, hogy nem ragadt bele egyetlen témába az író-rendező.

A legjobb Guy Ritchie filmek listája


1. Blöff (Snatch, 2000)

IMDb értékelés: 8,2/10

Miután első nagyjátékfilmjével világszerte ismertté vált, Guy Ritchie második alkotását, a Blöff című krimivígjátékot már egy nagy stúdió támogatásával forgathatta le. Emellett ezen már olyan hollywoodi sztárokkal dolgozhatott együtt, mint Brad Pitt és Benicio Del Toro.

A kultikus film több szálon futó cselekménye egy 84 karátos gyémánt körül forog, amelyre sokaknak fáj a foga. Ahogy a drágakő utáni hajsza felbolygatja a londoni alvilágot, egyre több kétes alak kapcsolódik be a történetbe. A Blöff elsősorban a felvonultatott jellegzetes figurái és zseniális párbeszédei miatt vált emlékezetessé. Közel húsz évvel a bemutatása után tévésorozat is készült belőle, de az már nem tudta megismételni a mozifilm sikerét.



2. A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső (Lock, Stock and Two Smoking Barrels, 1998)

IMDb értékelés: 8,1/10

Guy Ritchie-nek már a mozifilmes debütálása, A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső elhozta a világsikert. Az alkotás szinte azonnal kult-státuszba is emelkedett, és már ebben felfedezhetők voltak a később az író-rendező filmes védjegyévé váló stílusjegyek: a sajátos humor, a sziporkázó szövegek, az egyedi látványvilág és a nagy fordulatok.

A főszereplők hatalmas adósságot halmoznak fel, amit néhány napon belül meg kellene adniuk. Úgy döntenek, hogy kirabolnak egy másik bandát, nem is sejtve, milyen eseménysort indítanak el ezzel. A Guy Ritchie-re jellemző forma és hangvétel mellett itt debütált későbbi filmjeinek két visszatérő színésze: a korábbi modell és műugró Jason Statham, valamint a volt focista Vinnie Jones. A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső filmhez később spinoff is készült, egy tévésorozat formájában.


3. Úriemberek (The Gentlemen, 2019)

IMDb értékelés: 7,8/10

Noha Guy Ritchie gengszterfilmjeivel vált híressé és népszerűvé, idővel elfordult a zsánertől, és sokáig egész más témákkal foglalkozott. Hosszabb kihagyás után végül az Úriemberek című filmjével tért vissza a gyökereihez, méghozzá impozáns színészgárdát toborozva: Matthew McConaughey, Hugh Grant, Colin Farrell és Charlie Hunnam látható a főbb szerepekben.

A történet szerint egy drogbáró, aki anyagilag megszorult angol arisztokraták birtokain termeszt füvet, el akarja adni hatalmas marihuánabirodalmát, az üzlet azonban bonyodalmakba ütközik. Közben ráadásul megjelenik egy zsaroló, aki elég sokat tud a gengszter múltjáról és viselt dolgairól. Itt a sztori, a stílus és a karakterek újra Guy Ritchie klasszikusait idézik. A nagy kritikai- és közönségsikernek köszönhetően az Úriemberek is kapott sorozatváltozatot, amely a filmhez hasonlóan ütősre sikerült.


4. Sherlock Holmes (2009)

IMDb értékelés: 7,6/10

A gengsztersztorik mellett Guy Ritchie egyik nagy sikerét annak köszönheti, hogy új életet lehet a brit popkultúra egyik legismertebb karakterébe. Sherlock Holmes című történelmi akciófilmjével újraértelmezte a Sir Arthur Conan Doyle által kreált mesterdetektív figuráját.

Az ikonikus nyomozópáros, Holmes (Robert Downey Jr.) és partnere, Dr. John Watson (Jude Law) ezúttal egy olyan ügyet próbál felgöngyölíteni, amelynek megoldásán egész Anglia sorsa múlhat. A film sztorija teljesen eredeti, nem valamely konkrét Sherlock Holmes-írást dolgoz fel. Még maga a Mark Strong által alakított főgonosz is a forgatókönyvírók fejéből pattant ki. A filmre pedig a Guy Ritchie-től megszokott rendezői stílus és látványvilág jellemző.



A híres detektív figurája sokakat megihletett, köztük Guy Adamst, aki több regénnyel gazdagította a Sherlock Holmes-kalandok sorát:
Sherlock Holmes: Isten lehelete (keménytáblás)
Rendelhető
Teljes ár:6.990 FtFizetendő ár:4.893 Ft


5. Sherlock Holmes 2. - Árnyjáték (Sherlock Holmes: A Game of Shadows, 2011)

IMDb értékelés: 7,4/10

Az előző filmmel akcióhőssé avanzsált Sherlock Holmes egy második alkalommal is visszatért a mozivászonra, ugyancsak Guy Ritchie rendező vezényletével. A Sherlock Holmes 2. - Árnyjáték című folytatás ismételten eredeti történetet mesél el, ugyanakkor több Conan Doyle-novellából is merít.

Ebben a részben a világ különböző részein különös halálesetek történnek, amelyek között egyedül Sherlock Holmes feltételez összefüggést. Mint kiderül, a háttérben nem más áll, mint a zseniális gonosztevő, Moriarty professzor (Jared Harris). Ezzel a filmmel Ritchie-ék látványosan igyekeztek emelni a tétet, hogy nagyobbat szóljon, mint az elődje, és ez bejött nekik, ugyanis meg tudták ismételni a sikert.



A remek modern feldolgozások mellett azért mindig érdemes feleleveníteni a klasszikus Sherlock Holmes-történeteket is: 
Sir Arthur Conan Doyle legjobb Sherlock Holmes történetei
Rendelhető
Teljes ár:5.990 FtFizetendő ár:4.193 Ft

6. Az U.N.C.L.E. embere (The Man from U.N.C.L.E., 2015)

IMDb értékelés: 7,2/10

Az U.N.C.L.E. embere a válasz arra a kérdésre, hogy milyen lenne, ha Guy Ritchie egy James Bond-filmet rendezne. Ebben az esetben egészen pontosan az azonos című, ’60-as évekbeli kémsorozat feldolgozásáról van szó. A hányattatott sorsú remake elkészítése nagyon hosszú ideig csúszott, ami alatt tucatszor újraírták a forgatókönyvét. Az évek során több rendező neve felmerült a tervezett film kapcsán, köztük Quentin Tarantino és Steven Soderbergh is. Végül aztán Guy Ritchie készíthette el.

A hidegháborús sztori főszereplői egy CIA-nak dolgozó kém (Henry Cavill) és egy KGB-ügynök (Armie Hammer), akik sokévnyi ellenségeskedést követően összefogni kényszerülnek. Ezúttal ugyanis az amerikaiak és az oroszok célja közös: megállítani egy titokzatos bűnszervezetet, amely nukleáris fenyegetést jelent. A klasszikus buddy cop formulára építő kémfilm bővelkedik a látványos akciójelenetekben.



7. Spíler (RocknRolla, 2008)

IMDb értékelés: 7,2/10

A Spíler című filmjével Guy Richie régi kedvenc témájához nyúlt, és ismételten a londoni alvilágba kalauzolta el nézőit. Ebben pedig olyan színészek voltak segítségére, mint Gerard Butler, Tom Wilkinson, Thandiwe Newton, Mark Strong, Idris Elba és Tom Hardy.

A történet gyújtópontja ezúttal az, hogy egy orosz maffiózó kétes ingatlanügyletet vezényel le az angol fővárosban. A megmozgatott milliók nagy felbolydulást okoznak, mivel az összes kétes alak szeretne részesedni az üzletből. Guy Ritchie itt egyértelműen az addigra már többször bevált receptjéhez nyúlt, de ezúttal is működött a dolog.


8. Aladdin (2019)

IMDb értékelés: 6,9/10

Ha annak idején valaki azt mondja Guy Ritcie rajongóinak, hogy a filmes egyszer még musicalt fog rendezni, valószínűleg kevesen hitték volna el. Aztán ez is megtörtént. Ráadásul nem is akármilyen zenés alkotást készített az angol filmes, hanem a Disney-féle Aladdin élőszereplős feldolgozását.

Az Aladdin különösebb újdonságot nem hozott: noha voltak benne kisebb módosítások, mégis alapvetően az eredeti változatot követte. De persze a hangsúly elsősorban a látványon és a koreográfiákon volt, amelyek tekintetében nem is okozott csalódást. A végeredmény pedig Guy Ritchie karrierjének messze legnagyobb kasszasikere lett.



Aladdin története könyv formájában is elérhető, a közös mesélésekhez:


9. Arthur király – A kard legendája (King Arthur: Legend of the Sword, 2017)

IMDb értékelés: 6,7/10

Sherlock Holmes után Guy Ritchie megpróbált egy másik legendás alakot is újragondolni, és elkészítette a saját Arthur király-filmjét. Az inkább mitikus, mint valós személynek tekinthető uralkodó történetét többször feldolgozták már, így a Guy Ritchie-féle verzió igazán azzal tud kitűnni az adaptációk sorából, hogy magán hordozza a rendező egyedi kézjegyét.

Arthur (Charlie Hunnam) ebben a verzióban egy utcai bandavezér Londiniumban, akinek fogalma sincs királyi származásáról. Miután azonban felfedik előtte a múltat, valamint megkapja az Excalibur kardot, vállalja sorsát, és szembeszáll a trónbitorló Vortigernnel (Jude Law). A filmre eredetileg egy franchise-t akartak építeni, amelyeknek egyes részei az Arthur-mondakör különböző figuráira fókuszáltak volna, de végül ezeket a terveket elvetették.



10. Revolver (2005)

IMDb értékelés: 6,3/10

A Revolver a Guy Ritchie-Jason Statham páros újabb közös munkája. A színész ezúttal egy megszállott szerencsejátékos szerepét kapta, aki úgy akar elégtételt venni egy kaszinótulajdonoson (Ray Liotta), hogy megpróbálja csődbe vinni. 

A rendező filmográfiájának egy kivételes, kísérletező darabjáról van szó. A Revolver alapvetően egy bosszúfilm, amely ugyanakkor az alkotója munkásságát tekintve szokatlanul elvont, és erős vallásos-filozófiai tartalma van. Vizuálisan pedig azért különleges, mert a látványvilágot itt egy animációs betéttel is színesítette Ritchie.


Ha érdekelnek a filmek és általában a popkultúra, webáruházunkban rengeteg ilyen témájú kiadványt találsz:

Címkék

Feliratkozás hírlevélre

Szeretnék értesülni az akciókról.

Star Wars cikkek

Harrison Ford filmek - A TOP 10 rajongói kedvenc, amit kötelező látni
2024.04.09.Barna Benedek

Harrison Ford a modern filmtörténet egyik nagy ikonja. Olyan időtlen hősök megformálása fűződik nevéhez, mint Han Solo és Indiana Jones. Az immár 80 felett járó színész mögött több tucatnyi mozifilm áll, köztük több kultikus darab. Cikkünkben sorra vesszük a Harrison Ford-filmkatalógus kihagyhatatlan alkotásait.

Az akolitus (The Acolyte) - Minden, amit tudni lehet a különleges új Star Wars-sorozatról
2024.03.05.

Tudj meg mindent cikkünkből Az akolitus című új Star Wars-sorozatról, ami a messzi-messzi galaxis élőszereplős formában eddig feltáratlan korszakába kalauzolja el a rajongókat.

Szomorú hírünk van a Star Wars megjelenéseink jövőjét illetően
2024.02.06.

A valaha írt egyik legfontosabb hír következik oldalunk történetében, így arra kérünk, segítsetek minél több olvasóhoz eljuttatni!

Ezek 2024 várható Star Wars-könyv és képregényújdonságai
2024.02.05.

A Szukits Kiadó idén újabb várva várt kötetekkel vesz végső búcsút a messzi-messzi galaxistól. Az alábbi cikkben 2024 várható Star Wars-könyv és képregényújdonságait gyűjtöttük össze.

További cikkeink

összes
Sarah J. Maas könyvei sorrendben - Üvegtrón, Tüskék és rózsák udvara, Crescent City
2024.04.28.Barna Benedek

Sarah J. Maas ma az egyik legnépszerűbb kortárs író, young adult és new adult kategóriába sorolható fantasy-regényeit több tucat nyelvre fordították le, és népes rajongótábora alakult ki. Cikkünkből megismerheted a szerző munkásságát, és azt is megtudhatod, hogyan következnek egymás után Sarah J. Maas könyvei sorrendben!

Artúr, a király és más kutyás filmek - 15 kihagyhatatlan alkotás
2024.04.27.Barna Benedek

Nagyon sokan rajonganak a kutyákért, ami valószínűleg elsősorban abból fakad, hogy olyan pozitív tulajdonságok megtestesülését látjuk bennük, mint a feltétel nélküli szeretet képessége és a hűség. Ezek a vonások egyúttal eszményi hősökké is teszik négylábú barátainkat, így nem csoda, hogy annyi alkotás szól róluk. Mozivásznon pedig különösen gyakran találkozhatunk kutyusokkal, legújabban például az Artúr, a király című drámában. Cikkünkben most összeszedtük, melyek a legjobb kutyás filmek gyerekeknek és felnőtteknek.

Monica Murphy könyvek sorrendben - A Lancaster-sorozat kötetei és más regények
2024.04.26.

Ebben a cikkünkben a romantikus irodalom kedvelői számára összeszedtük, melyek Monica Murphy író eddig megjelent könyvei, és a legnépszerűbbeket röviden be is mutatjuk.

World of Warcraft-tudástár: Trollok jellemzése, eredet- és fejlődéstörténetük
2024.04.25.

A trollok faja elég változatos és rejtélyes. Belőlük születtek meg az elfek. Harcoltak Azeroth legősibb népeivel. Az orkok megjelenése után a trollok az elsők között csatlakoztak a Hordához. Tarts velünk és ismerd meg a történetüket!