A nácik ismerték a nevem + Szökevények - A náci zsoldosok története a hidegháború alatt

A nácik ismerték a nevem + Szökevények - A náci zsoldosok története a hidegháború alatt
Teljes ár:9.998 FtFizetendő ár:8.748 Ft
A nácik ismerték a nevem + Szökevények - A náci zsoldosok története a hidegháború alatt
Kötés:
Puhafedeles / Keménytáblás
Megjelenés éve:
2024
Szállítás:
2024. április 29 - május 2.

A nácik ismerték a nevem

1942 márciusában a huszonöt éves óvónőt, Magda Hellingert és közel ezer másik fiatal nőt az első zsidók között deportálták az auschwitzi koncentrációs táborba.
Az SS egyes kiválasztott foglyokat bízott meg a blokkok vezetésével, a mindennapi feladatok megszervezésével és lebonyolításával, a többiek felügyeletével. Magda is ilyen funkcionárius lett. Folyamatosan a saját bőrét vitte a vásárra: próbált minél több életet megmenteni - ha csak egyetlen napra is -, és közben nem kerülni az SS figyelmének középpontjába, mert ha lebukik, az a halált jelentette volna. Kulcsfontosságú kapcsolatokat épített ki a felügyelete alatt álló nőkkel, sőt Auschwitz leghírhedtebb náci főtisztjeivel is; végül belső ereje, bölcsessége és túlélési ösztöne révén képes volt felülemelkedni a táborok borzalmain és kegyetlenségén. Három évet töltött koncentrációs táborban - túlélte, és számtalan nő köszönhette neki az életét. Történetét - kiegészítve - a lánya vetette papírra.


Szökevények - A náci zsoldosok története a hidegháború alatt

A Német Szövetségi Köztársaság külföldi hírszerző szolgálatának alapítója - maga is Hitler egykori tábornoka - feltűnően sok SS-tisztet fogadott be a csapatába. Könnyelmű döntése nyomán a KGB könnyű prédaként csábította át magához náci ügynökeit, hogy aztán számító módon leleplezze múltjukat, megingatva ezzel nemcsak a szervezet, de még a bonni kormány helyzetét is. Ugyan a győztes szövetségesek a második világháború után megfogadták, "még a világ végén" is levadásszák a náci háborús bűnösöket, sokukat hagyták elillanni, vagy egyenesen eltussolták rémtetteiket az együttműködésükért cserébe. Egyes náci szökevényekből fegyvercsempész, spicli vagy titkos ügynök lett, s döntő fontosságú szerepet játszottak a szuperhatalmak közötti küzdelemben. Német luxuséttermekben, csempészektől hemzsegő jugoszláv kikötőkben, damaszkuszi rejtekhelyeken, egyiptomi vidéki klubokban, vagy éppen a francói Spanyolország fasiszta végváraiban - a náci kémek mindenhol megtalálhatóak voltak. Kusza befolyás- és információhálózataikat nemcsak az Egyesült Államok és a Szovjetunió, de a nyugatnémet, a francia, sőt az izraeli titkosszolgálatok is kiaknázták. A náci ügynökök nem egy esetben kulcsfontosságú szerepet töltöttek be az állandóan robbanásveszélyes hidegháború titkos műveleteiben. Danny Orbach, az izraeli hírszerzés veteránja archívumok mélyéről kiásott dokumentumokra és korábban hozzáférhetetlen Moszad-aktákra is alapozva, a kémregények izgalmával vetekedve, részletekbe menően meséli el a szökött nácik rejtélyes történeteit, melyek államtitkoknak minősültek, s belevesztek a mendemondák és a propaganda homályába - egészen mostanáig!

Utoljára megnézett termékek